TR72 bölgesi 2015-2019 Stratejik durum analizinde “Ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir, beşeri ve sosyal sermayesi gelişmiş, potansiyellerini değere dönüştürmüş, kent ve sosyal altyapısını geliştirerek yaşam kalitesini arttırmış, ulaşılabilir Orta Anadolu” olarak belirlenmiştir. Belirlenen vizyonda 2. eksen olan Sosyal Kalkınmanın Sağlanması için 3. öncelik alanı olarak Eğitim Kalitesinin arttırılması öngörülmektedir.2014-2023 Mevcut durum analizinde de bahsedildiği gibi Çayıralan İlçesi Sosyal alanda da eğitim alanında da yeterli kapasiteye sahip değildir. Uygulanacak proje ile ilçede öğrenciler için yeni sosyal alan oluşacak eğitimde verilen kalite artırılacaktır, çünkü Oyuncak robotlar çocuklar için pedagojik açıdan çok önemlidir. Cep telefonları, tabletler, mobilyalara monte edilmiş dokunmatik ekranlar, kendi kendine çalışabilen elektrikli süpürge ve benzeri ev eşyaları, çocuklar artık bu eşyaların olduğu evlerde büyümektedirler. Bilgisayar kontrollü akıllı cihazlar, hayatımızın her alanında,  Yaşantımızın bir parçası durumundadır. Sadece çocuklarımız değil, insanların çoğu bu cihazlara bağımlı olmaya başladılar. Onlarsız bir hayat olmayacağı için kullandığımız bu cihazları kendi kontrolümüz altında tutmalıyız. Bu cihazları sadece kullanmak değil, onları istediğimiz şekilde yönlendirebilmek ve bu akıllı dediğimiz cihazları kendi işlerimizi kolaylaştırmak için daha bilinçli şekilde kullanılması gerekmektedir.   
21. yüzyılda doğan Çocukların teknoloji ile tanışması ile cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi teknolojik cihazları erken yaşlarda kullanmaya başlamaktadırlar. Çocukların bu alışkanlıklarını olumlu yönde kullanmaya sevk etmek bilgisayarın, çocuklar için ödev yapmak, oyun oynamak ve sosyal medya ortamına katılmanın ötesinde, üretim aracı haline getirilmesi, 7-11 yaş arası somut işlemler döneminde çocuklarımızın parçaları birleştirmesi yanında bir adım sonrasını uygulaması yani soyut işlemler döneminde yapabileceği programlama becerisini erken yaşta kazanması, bilişimsel ve sistematik düşünme becerisini de erken yaşlarda kazanmalarının sağlanması gerekmektedir.
TR72 bölgesinde bulunan Yozgat iline bağlı Çayıralan ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye Başkanlığı ortaklığı ile 2017 Kentsel ve Sosyal Alt Yapının desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında eğitimde robotik ve kodlama eğitimi yapılarak çocukların bu teknolojileri daha verimli ve aktif kullanmalarını sağlamaları amaçlanmaktadır.