Genel Amaçlar: TR72 bölgesinde bulunan Yozgat iline bağlı Çayıralan ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Belediye Başkanlığı ortaklığı ile Kentsel ve Sosyal AltYapının desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında; Çayıralan ilçesinde TR72 Bölgesi 2014-2023 Mevcut Durum Analizinde de belirtildiği gibi sosyal faaliyet alanlarının çok az olduğu belirtilmiştir.Bunla beraber teknolojinin ileri düzeylerde olması ve bu teknolojilere ulaşımın kolay olması nedeniyle özellikle 04-14 yaş arası çocuklarımız zamanlarının büyük bir kısmını internet, bilgisayar, akıllı telefon ve tablet başında geçirmektedirler. Sokaklarda oynanan çocuk oyunlarının yerini ise dijital oyunlar aldı. Hiçbir sıcaklığı olmayan bu oyunlar ise çocukları saldırgan, beceriksiz, fiziksel olarak yalnız ve sosyalleşmekten uzak bir hale getiriyor. Eskiden çocuklar sabahtan akşama kadar sokaklarda oyun oynardı. Koşar, zıplar, atlar ve arkadaşlarıyla vakit geçirmenin tadını çıkarırlardı. Günümüzde ise çocuklar bu şekilde oynama fırsatını ya çok az bulabiliyor ya da hiç bulamıyorlar.
Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılı nüfus verilerine göre Çayıralan İlçesi merkez, köy ve kasabalarında 4-14 yas 1.286 çocuk bulunmaktadır. İlçede yaşayan çocukların Psiko-Motor Gelişimlerine, Duygusal Gelişimlerine, Sosyal Gelişimlerine, Zihinsel Gelişimlerine, Dil Gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla çocuklara sokak oyunlarını oynayabilecekleri alanlar oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özel Amaçlar
İlçede mevcut durumda 1 adet kapalı spor salonu bulunmaktadır yetişkinler için basketbol ve voleybol sahasından oluşmaktadır. Yaklaşık irili ufaklı da 5 adet park bulunmaktadır. Bu parklarda bulunan oyun grupları ise kaydırak ve salıncaktan ibaret olup; 10 yaş ve üzeri çocukların dikkatini çekmemektedir. Oyun çağındaki bu çocuklar baba ve annelerinin telefonlarında dijital oyunlar oynayarak vakit geçirmektedirler. Hayatı öğrenme çağında olan çocukların Sokakta koşup oynayacak ve sosyalleşmelerini sağlayacak alanlar oluşturulacaktır.